وب سایت نه چندان رسمی محمد حسن دهدشتی نیا

تأمّلی بر «گذشته»

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 

گذشته ساخته اصغر فرهادی - مارین - بره‌ نیس بژو

روایت خطی، فیلمبرداری مناسب، بازیگری های گیرا، طرح معمّا و ایجاد تعلیق برای مخاطب ، ویژگی تمامی فیلم های اخیرجناب فرهادی است. در فیلم گذشته امّا ، آنچه در داستان بیشتر از دیگر آثار فرهادی به چشم می آید زنای محصنه است. در فیلم ،  مارین (بره‌ نیس بژو)  که نقش اوّل زن را بازی می کند در حالی که هنوز نه از لحاظ شرعی و نه از لحاظ قانونی از همسر سابقش احمد (علی مصفا) جدا نشده است، با مردی به نام سمیر (طاهر رحیم) رابطه برقرار کرده که او هم همسری دارد که به دلایلی فعلاً روی تخت بیمارستان و در حالت کُما قرار دارد. البته طبق وقایع فیلم فهمیده می شود که این رابطه در زمانی برقرار شده که همسر این مرد هنوز سالم بوده است.

گذشته ساخته اصغر فرهادی - مارین - بره‌ نیس بژو

حاصل این رابطه ی فاحش و نامشروع ، فرزندی است که مارین در شکم دارد و حتی در فیلم نشان داده می شود که مدّتی است مارین و سمیر به اتّفاق فرزندانشان در خانه ای که متعلّق به مارین است زندگی می کنند و تمامی مناسباتی که ما بین یک زن و شوهر رسمی وجود دارد بین این زن و مرد هم برقرار است! این در حالیست که مارین دختر جوانی به نام «لوسی» (با بازی پاولین برلت) دارد و این دختر جوان از همه چیز، از جمله روابط همه جانبه ی این مرد با مادرش و متاهّل بودن این مرد مطّلع است.

گذشته ساخته اصغر فرهادی - مارین - بره‌ نیس بژو

به نظر می رسد نیاز به توضیح بیشتری نیست. فیلم در چنین بستری، معمّایی مطرح می کند و مخاطب را با خودش همراه می کند. حتّی اگر با خوش بینانه ترین قضاوت بگوییم «گذشته» در صدد نشان دادن عواقب ناهنجار چنین رابطه ی بدون چارچوبی است ، باید گفت این مهم به پای اهمّیت ترویج نکردن فحشا نمی رسد. ترویج فحشا یک اثر قهری دارد و آن هم عبارت است از عادی شدن فحشا. آن هم فحشایی مانند زنای محصنه ، فحشا ترین فحشای ممکن!

 و تمامی آنچه گفته شد زمانی بیشتر اهمّیّت پیدا می کند که بدانیم «گذشته ، نماینده ی ایران در اسکار شد»

 

لینک های مرتبط:

فیلمسازی در فرانسه، روایت «گذشته»، شخصیت پردازی و ... در گفت و گوی اصغر فرهادی با خبرآنلاین

فیلمنامه نویسی به سبک سید فیلد

"گذشته"اصغر فرهادی از اسکار جاماند

خواندن 3218 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

شما اینجا هستید: خانه تحلیل تأمّلی بر «گذشته»